Duitse vape-verkopers moeten wegwerp-vapes innemen
Kort buitenlands nieuws
vrijdag 10 juli 2026
Om te voorkomen dat wegwerp-vapes in het afval terechtkomen, moeten alle Duitse verkooppunten van vapes gebruikte vapes kosteloos innemen. Verder in kort buitenlands nieuws: Duitse leraren slaan alarm over vape-automaten bij scholen / Franse tabakswinkels delen zak-asbakken uit / Hawaï bant vrijwel alle vapes vanaf 2027 / Turkije verstrekt gratis rookstopmedicatie aan 1 miljoen rokers / Filipijnse jongeren: ‘Vape-marketing is gericht op kinderen’.
Door de webredactie
Sinds 1 juli moeten in Duitsland alle verkooppunten van wegwerp-vapes (ook kiosken, tankstations en onlinewinkels) gebruikte exemplaren gratis innemen. Het maakt daarbij niet uit waar de vape oorspronkelijk is gekocht. Dit komt door een wijziging van de Duitse wet op elektrische en elektronische apparatuur. Tot 1 juli gold de innameplicht alleen voor grotere winkels die onder de algemene regels voor elektronisch afval vielen, maar met de uitbreiding wil de Duitse overheid voorkomen dat wegwerp-vapes bij het restafval belanden. De apparaten bevatten lithium-ion-batterijen, die brand kunnen veroorzaken in afvalverwerkingsinstallaties wanneer ze verkeerd worden weggegooid. Daarnaast gaan waardevolle grondstoffen verloren als de vapes niet worden gerecycled.
De uitbreiding van de innameplicht wordt door de Duitse overheid gezien als een tussenstap. Minister Carsten Schneider heeft aangekondigd nog dit jaar met een wetsvoorstel te komen voor een volledig verbod op de verkoop van wegwerp-vapes. Ook verschillende Duitse deelstaten pleiten al langer voor zo’n verbod vanwege de milieu- en veiligheidsrisico’s van de producten.
Lees verder bij Stadt Bremerhaven
Duitse leraren slaan alarm over vape-automaten bij scholen
In de Duitse stad Itzehoe groeit de onrust over verkoopautomaten met vapes en snoep die vlak bij scholen zijn geplaatst. Leraren, lokale politici en ouders vrezen dat de automaten het gebruik van nicotine onder jongeren normaliseren, ook al zijn de nicotineproducten officieel alleen verkrijgbaar voor volwassenen.
Aanleiding is de plaatsing van meerdere automaten in de buurt van scholen. Volgens leraren wekken de felgekleurde vapes en de combinatie met populaire snacks de indruk dat vapes een alledaags consumptieartikel zijn.
De automaten zijn voorzien van een leeftijdscontrolesysteem dat de aankoop van nicotineproducten door minderjarigen moet voorkomen. Toch vinden critici dat daarmee niet alle problemen zijn opgelost. Alleen al de zichtbaarheid van de producten verlaagt volgens hen de drempel voor jongeren en draagt bij aan de normalisering van nicotinegebruik.
Ook de gemeenteraad van Itzehoe uit zorgen. Raadsleden wijzen erop dat de gemeente nauwelijks mogelijkheden heeft om de automaten te weren zolang zij op particulier terrein staan en aan de wettelijke eisen voldoen. De kwestie is daarom aangekaart bij landelijke politici.
Lees verder bij SHZ
Franse tabakswinkels delen zak-asbakken uit
Tabakswinkels in 22 Franse steden als Caen en La Rochelle zijn begonnen met het uitdelen van duizenden gratis aluminium zak-asbakken aan klanten. De actie is een initiatief van de federatie van tabakswinkeliers in samenwerking met Alcome, de organisatie die namens tabaksfabrikanten de overlast van sigarettenpeuken in de openbare ruimte moet aanpakken.
Een op de twee stukken afval die in de openbare ruimte op de grond achterblijven, is een sigarettenpeuk. In Frankrijk worden tegenwoordig gemiddeld 1,5 sigarettenpeuk per 10 meter gevonden, en in stedelijke gebieden zelfs 4,5. Daarbij kunnen smeulende peuken bosbranden veroorzaken.
Rokers krijgen daarom bij aankoop van een pakje sigaretten een draagbare asbak, waarin zij hun peuken kunnen bewaren totdat ze deze in een afvalbak kunnen weggooien.
Alcome is in 2021 opgericht door de Franse dochterorganisaties van grote tabaksfabrikanten, waaronder Philip Morris France, British American Tobacco France, Japan Tobacco International France en Imperial Brands France. De organisatie is voortgekomen uit de Franse regeling voor uitgebreide producentenverantwoordelijkheid, die tabaksproducenten financieel verantwoordelijk maakt voor de kosten van het opruimen van sigarettenpeuken.
Critici wijzen erop dat een campagne met zak-asbakjes de aandacht kan afleiden van de bron van het probleem: de miljarden sigarettenfilters die jaarlijks op de markt worden gebracht. Sigarettenfilters bestaan grotendeels uit celluloseacetaat, een vorm van plastic die slechts langzaam afbreekt en microplastics en schadelijke chemicaliën in het milieu achterlaat. Milieuorganisaties pleiten daarom niet alleen voor betere inzameling, maar ook voor maatregelen die het aantal verkochte sigaretten terugdringen of voor een verbod op plastic sigarettenfilters. Door het uitdelen van de asbakjes wordt de verantwoordelijkheid voor de verontreinigende peuken bovendien van de producent verlegd naar de gebruiker.
Lees verder bij Ici
Hawaï bant vrijwel alle vapes vanaf 2027
De Amerikaanse staat Hawaï voert vanaf 1 januari 2027 een van de strengste vape-wetten van de Verenigde Staten in. Gouverneur Josh Green heeft twee wetsvoorstellen ondertekend die wegwerp-vapes verbieden en de verkoop van vrijwel alle andere e-sigaretten onmogelijk maken. Volgens de gouverneur zal daardoor ‘99,9 procent’ van alle vape-producten van de markt verdwijnen.
Overtredingen kunnen worden bestraft met een boete van 100 dollar per product, per dag. Behalve de gezondheidsrisico’s noemt de staat ook milieuschade als reden voor het verbod.
Alleen producten waarvoor de Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) een officiële markttoelating heeft afgegeven, mogen straks nog worden verkocht. Volgens afgevaardigde Scot Matayoshi gaat het momenteel om 45 producten. De overgrote meerderheid van de duizenden vape-producten die nu op de markt zijn – vooral de populaire fruit-, snoep- en dessertsmaken – voldoet daar niet aan. Die vapes moeten uit de winkels verdwijnen.
Lees verder bij Aloha State Daily
Turkije: gratis rookstopmedicatie voor 1 miljoen rokers
De Turkse overheid gaat gratis rookstopmedicatie verstrekken aan 1 miljoen rokers. De maatregel maakt deel uit van een bredere campagne om het hoge aantal rokers in het land terug te dringen. Rokers die willen stoppen, kunnen een behandeling krijgen via speciale rookstoppoli’s. Door de behandeling kosteloos aan te bieden hoopt de overheid de drempel om een stoppoging te ondernemen te verlagen. Ook mensen zonder ziektekostenverzekering komen voor de regeling in aanmerking.
Turkije kampt al jaren met een relatief hoog rookpercentage. Meer dan een kwart van de volwassenen rookt, ondanks een uitgebreid pakket aan antirookmaatregelen, waaronder rookvrije horeca, neutrale verpakkingen en een reclameverbod. Jaarlijks overlijden naar schatting bijna 100.000 Turken aan de gevolgen van tabaksgebruik.
Lees verder bij Hurriyet Daily News
Filipijnse jongeren: ‘Vape-marketing is gericht op kinderen’
Filipijnse jongeren hebben weinig twijfel over de doelgroep van de nicotine-industrie: kinderen en tieners. Zoete smaken, felgekleurde verpakkingen en de aanwezigheid van vapes op sociale media zijn volgens hen bewust ontworpen om jongeren aan het vapen te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van het Institute for Global Tobacco Control van de Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.
Voor het onderzoek namen 171 jongeren van 13 tot 20 jaar (zowel vape-gebruikers als niet-gebruikers) deel aan 24 groepsgesprekken. “De doelgroep van de verkoop zijn jongeren”, concludeerde een deelnemer uit de groep 13 tot 15 jaar. Anderen omschreven de smaken als ‘snoep’ en vertelden dat video’s op TikTok, Facebook en YouTube hen nieuwsgierig maakten naar vapes.
De onderzoekers plaatsen de bevindingen in de context van de Filipijnse Vape Act, die in 2022 werd aangenomen. Die wet versoepelde de regels voor e-sigaretten door de minimumleeftijd voor aankoop te verlagen van 21 naar 18 jaar en de verkoop van een groot aantal smaakjes toe te staan. Gezondheidsorganisaties waarschuwden destijds dat de wet de deur verder zou openzetten voor nicotinegebruik onder jongeren. De wet kwam tot stand na jaren van intensieve lobby door de nicotinefabrikanten ondanks verzet van artsen, wetenschappers en het Filipijnse ministerie van Volksgezondheid.
Sinds de invoering van de wet is het gebruik van vapes onder jongeren sterk gestegen. Volgens cijfers van het Filipijnse Food and Nutrition Research Institute gebruikte in 2021 nog 7,5 procent van de adolescenten een vape. In 2023 was dat opgelopen tot bijna 40 procent.
De onderzoekers pleiten voor een verbod op zoete smaakjes, een hogere minimumleeftijd voor de verkoop van vapes en strengere handhaving van regels voor onlinereclame.
Lees verder in The Daily Guardian





Stichting Rookpreventie Jeugd is geregistreerd als Algemeen Nut Beogende Instelling (RSIN: 820635315 | KvK: 34333760).