line
fda haalt nicotinezakjesmaker noat van de markt-1

FDA haalt nicotinezakjes NOAT van de markt

Kort buitenlands nieuws

vrijdag 17 oktober 2025

Het Zweedse NOAT, dat zich presenteert als duurzaam nicotinezakjes-merk, moest van de Amerikaanse markt omdat het nog geen toestemming van de FDA had. Verder in Kort buitenlands nieuws: Italië onderzoekt rookvrij-claim van PMI / Meer ziekenhuisopnames Britse kinderen door nicotinezakjes / Franse banken blijven investeren in tabak / Kauwtabak geeft sneller mondkanker dan roken / ‘Bijna helft Tunesische kinderen rookt’ / Stoppen met roken verlaagt risico op dementie / Roken laat sporen achter in botten.

Door de webredactie

De Amerikaanse Food and Drug Administration heeft de Zweedse nicotinezakjesproducent NOAT gewaarschuwd dat het onrechtmatig nicotinezakjes op de Amerikaanse markt verkoopt. NOAT is opgericht door een voormalig werknemer van Philip Morris en probeert zichzelf neer te zetten als een ‘verantwoordelijk’ bedrijf omdat het nicotinezakjes produceert in biologisch afbreekbare zakjes van havervezels. Op de website zegt NOAT: “Wij streven ernaar het eerste nicotinebedrijf te zijn waar de wereld zich achter kan scharen.” Het verantwoordelijke bedrijf vergat alleen toestemming aan de FDA te vragen om zijn producten in de Verenigde Staten te kunnen verkopen, terwijl dat wel een vereiste is. NOAT is daarmee in overtreding van de Amerikaanse wet en heeft een waarschuwing gekregen. NOAT heeft op zijn website gereageerd en aangekondigd voorlopig alle verkoop aan Amerikaanse consumenten stil te leggen.
Lees meer op de website van de FDA

Italië onderzoekt rookvrij-claim van PMI

De Italiaanse mededingingsautoriteit AGCM is een onderzoek begonnen naar misleidende reclame door Philip Morris Italia. In reclame-uitingen prijst de tabaksfabrikant zijn alternatieve nicotineproducten aan als ‘rookloos’ en heeft hij het over een ‘rookvrije toekomst’. De AGCM schrijft: “Deze uitingen kunnen onduidelijk en misleidend zijn voor consumenten, omdat ze verwijzen naar producten die, hoewel er geen verbranding is, niet vrij zijn van schadelijke effecten voor de gezondheid, noch zijn ze minder schadelijk dan andere en ze kunnen verslaving veroorzaken.”

In Bologna heeft de autoriteit inspecties uitgevoerd in de kantoren en een fabriek van Philip Morris. Het bedrijf zelf wast in een reactie de handen in onschuld en stelt zich aan alle geldende regelgeving te houden. In 2022 concludeerden onderzoekers van de Universiteit van Nottingham al dat verhitte tabak ook rook oplevert.
Lees meer bij Reuters

Britse kinderen vaker in ziekenhuis door nicotinezakjes

Nicotinezakjes zijn steeds populairder in het Verenigd Koninkrijk. Ze zijn nog ongereguleerd, terwijl ze nicotine bevatten, verslavend zijn en net als vapes met lekkere smaakjes en in felle kleuren op de markt worden gebracht. De zakjes worden tussen de lip en het tandvlees aangebracht, waarna de nicotine door het tandvlees wordt opgenomen. Zakjes kunnen desondanks (per ongeluk) ingeslikt worden. The Telegraph vroeg na hoe vaak dat gebeurt. Bij volwassenen was er sprake van een flinke toename: van drie gevallen in 2022 naar 23 in 2024. Onder kinderen waren er in 2024 12 ziekenhuisopnames geweest, meer dan in de drie voorgaande jaren samen.

“Hoewel nicotinezakjes minder schadelijk kunnen zijn dan traditionele sigaretten voor volwassenen die willen stoppen met roken, zijn het nog altijd schadelijke producten”, zegt professor Michael Eddleston, toxicoloog en klinisch hoofd van de National Poisons Information Service. “Deze zakjes bevatten een actieve dosis nicotine en kunnen vergiftiging veroorzaken als ze verkeerd gebruikt worden, zeker onder kinderen die mogelijk worden aangetrokken door hoe ze eruitzien en door de smaaktoevoegingen.” Eddleston waarschuwt dat kinderen extra kwetsbaar zijn voor het gebruik van de zakjes door hun lage lichaamsgewicht, waardoor de nicotine sneller tot bijwerkingen leidt. Hij moedigt ouders aan om deze producten, net als andere in potentie schadelijke substanties, uit het zicht van kinderen op te bergen.
Lees verder in The Telegraph

Franse banken blijven investeren in tabak

Grote Franse banken als Crédit Agricole, BNP Paribas, Société Générale en de BPCE group, blijken door te zijn gegaan met investeringen in de tabaksindustrie. In 2018 ondertekenden ze nog de Tobacco-free Finance Pledge, een internationaal initiatief dat de steun voor tabaksbedrijven moest tegenhouden. Maar tussen november 2023 en mei 2025 zijn de investeringen in grote tabaksfabrikanten met 280 procent toegenomen, zo blijkt uit onderzoek van Profundo dat is gefinancierd door de Franse Alliance Contre le Tabac. Het gaat om 2,38 miljard euro. De Alliantie roept de banken op om alsnog met hun financieringen te stoppen.
Lees verder bij Génération sans tabac

Kauwtabak geeft sneller mondkanker dan roken

Kauwen op tabak veroorzaakt sneller kanker in de mond dan het roken van tabak. Dat blijkt uit onderzoek van de University of Washington dat is gepubliceerd in Nature Communications. Het onderzoek laat zien dat bij het kauwen op tabak, de kankerverwekkende stoffen direct in de mond vrijkomen en daar kanker kunnen veroorzaken. Ook doen ze dat sneller in de keel en slokdarm. Bij het roken van tabak is de schade voor de longen groter.
Lees verder bij The Times of India

‘Bijna helft Tunesische kinderen rookt’

“45 procent van de Tunesische kinderen onder de 12 jaar heeft met tabak geëxperimenteerd. Tussen de 13 en 15 jaar rookt 22,8 procent van de kinderen.” Dat stelt Olfa Saidi, voorzitter van het WHO-bureau van Tunesië, in een radio-interview vermoedelijk op basis van onderzoek van de WHO (de exacte bron van de cijfers is niet bekend). De Tunesische overheid start met een nieuwe campagne om bewustwording over de gevaren van roken te vergroten en roken onder jongeren te ontmoedigen.
Lees verder bij Tuniscope

Stoppen met roken verlaagt risico op dementie

Rokers van middelbare leeftijd kunnen door te stoppen met roken, het verhoogde risico dat ze lopen op dementeren, ongedaan maken. Binnen tien jaar na het stoppen met roken, lopen zij weer hetzelfde risico op dementie als niet-rokers. Dat blijkt uit onderzoek van het University College London. “We weten al dat stoppen met roken, zelfs later in het leven, vaak gepaard gaat met verbeteringen in de lichamelijke gezondheid en het welzijn. Het lijkt er ook op dat het voor onze cognitieve gezondheid nooit te laat is om te stoppen”, zei hoofdonderzoeker dr. Mikaela Bloomberg.

Uit onderzoek van de Britse National Health Service (NHS) blijkt ook dat wie stopt met roken, binnen 15 jaar het verhoogde risico op een hartaanval neutraliseert. Binnen een jaar na stoppen met roken, is dat verhoogde risico al gehalveerd.
Lees verder in The Guardian

Roken laat sporen achter in botten

Archeologen van de Universiteit van Leicester hebben ontdekt dat zelfs honderden jaren na hun dood is aan te tonen of mensen hebben gerookt. Ze ontdekten dat roken subtiele chemische sporen nalaat in de botten. Dat bleek uit de vergelijking van de resten van 323 individuen uit twee onderscheidende periodes van voor en na de introductie van tabak in Europa rond 1500. Tot nu toe konden archeologen alleen zien of iemand tabak had gebruikt door naar de tanden te kijken, als die er nog waren. Deze nieuwe methode maakt het mogelijk om tabaksgebruik aan te tonen via analyse van de moleculaire structuur van de botten.
Lees verder bij Futura

tags:  FDA | NOAT | rookvrij | nicotinezakjes | tabaksinvestering | kanker | kinderen | dementie | stoppen met roken