In vijf jaar tijd veel meer vapende en rokende jongeren
woensdag 15 april 2026
Het aantal jongeren van 16 tot 20 jaar dat vapet is in vijf jaar tijd bijna vertienvoudigd. Tegelijk is het aantal jonge rokers ook toegenomen, van 14,6 naar 20,1 procent. Dat blijkt uit onderzoek van Independer.
Door de webredactie
In de afgelopen vijf jaar is het aantal jongeren tussen de 16 en 20 jaar dat vapet en rookt fors toegenomen. Het aantal jongeren dat vapet is toegenomen van 1,5 procent in 2020 naar ruim 13 procent in 2025, bijna tien keer zoveel. Het aantal rokers in deze groep is in dezelfde tijd toegenomen van 14,6 procent naar 20,1 procent. Dat concludeert Independer op basis van CBS-data. “De toename van het aantal rokende jongeren is des te opvallender, aangezien dit onder bijna alle andere leeftijdsgroepen daalt”, zegt expert zorgverzekeringen van de vergelijkingssite Bas Knopperts. De sterkste daling deed zich voor onder rokers tussen de 40 en 50 jaar oud. In 2020 rookte bijna een kwart van die groep. In 2025 daalde dat naar 18 procent.
De cijfers laten zien dat de tabaksindustrie succes heeft met haar strategie om via e-sigaretten nieuwe generaties aan de nicotine te krijgen. E-sigaretten zijn geen stophulpmiddel, maar eerder een starthulpmiddel. Jarenlang nam het aantal rokende jongeren gestaag af, maar sinds 2017 stagneerde de daling. In de afgelopen vijf jaar is het aantal rokende 16- tot 20-jarigen met maar liefst 5,5 procentpunt toegenomen.
Social media zijn inspiratie
Een van de oorzaken van de toename is social media. In december vond Independer dat een kwart van de jongeren tussen de 18 en 29 jaar in de verleiding raakte om te gaan vapen of roken door video’s die ze zagen op social media-platforms. Gemiddeld zei 16 procent van de respondenten van een enquête dat video’s op social media ze hadden aangezet om te gaan vapen of roken. Bij jongeren van 18 tot 29 jaar was dat 25 procent. Bij mensen boven de 45 speelt dit zo goed als niet, slechts 1 procent zei onder invloed van social media te zijn begonnen. Social media zijn ook een bron om aan de rookwaren te komen. Een op de drie 18- tot 29-jarigen zei vapes of sigaretten via social media te kopen.
Drie stoppogingen vergoed
Independer waarschuwt voor de schadelijke gevolgen van zowel vapen als roken en wijst erop dat sinds dit jaar hulp bij drie stoppogingen per jaar volledig wordt vergoed vanuit het basispakket van de zorgverzekering, zonder dat het eigen risico wordt aangesproken.
Op de hoogte blijven van het laatste tabaksnieuws? Meld je aan voor de tweewekelijkse nieuwsbrief van TabakNee.
tags: social media | vape-hype | jongeren | stoppen met vapen | rookstophulp | stoppen met roken





Stichting Rookpreventie Jeugd is geregistreerd als Algemeen Nut Beogende Instelling (RSIN: 820635315 | KvK: 34333760).